777 125 166 (Po-Pá: 8-17), 228 227 571 (Po:13-17,St+Pá:10-18) - Prosíme volat pouze v pracovní době !

Jak si vybrat kulečníkové tágo

Rádi Vám pomůžeme s výběrem Vašeho prvního tága. Důležité je, jakou kulečníkovou hru budete s tágem hrát. Rozdílné kulečníkové hry vyžadují také rozdílná tága:

Tága pro POOL

 
Hraje se na kulečníku s dírami, s 15-ti barevnými koulemi a 1 bílou – hrací koulí.

Tága na pool mají standartní délku 147 cm, výjimečně mohou být o cca 1 - 2 cm delší či kratší.   Tento případný rozdíl nemá žádný vliv při hře.

Váha tága se pohybuje mezi 17 – 21 uncemi (oz), což je cca 500 – 600 gramů. Standartní váha, ideální pro začátečníky je 19 – 20 oz. Těžší nebo lehčí tága mají svá specifika, každému hráči vyhovuje jiná váha. Na začátek je však dobré zvolit standartní váhu 19 oz a časem zjistíte, co Vám vyhovuje. Kvalitní značková tága mají ve spodní části speciální vyvažovací šroub, kterým lze váhu upravit.

Značka tága – pokud jste začátečník a kupujete si první tágo, je v podstatě jedno, jakou značku tága zvolíte. Vše bude lepší než erární tága, která se půjčují v hernách. Jakmile budete mít svoje vlastní tágo, zlepší se Vaše hra. Zvyknete si na jeho váhu, pružnost, vibrace..  Pokud s kulečníkem budete pokračovat, brzy se zlepšíte a pořídíte si nové tágo, přesně odpovídající Vašim potřebám.

Vaše nové tágo bude rozkládací – tzn uprostřed tága je závit, který tágo rozděluje na špici a zadní část – spodek. Závit u poolových tág je vždy kovový, v různém provedení. U začátečníků typ závitu nehraje roli.

 114.jpg   25856-7

 

Jump a Break tága jsou speciální tága vyvinutá pro rozstřelení koulí a skoky přes kouli. Break – rozstřelové tágo je pro první rozstřel koulí, kde potřebujete větší razanci. Jump tágo je krátké tágo, které použijete v případě potřeby přeskočení koule koulí. Výhodné je pořídit si tágo Jump/Break, které spojuje obě tyto tága dohromady – je dělitelné na tři části. Vcelku ho použijete jako rozstřelové, po odšroubování spodní čísti lze použít pro skoky. Tato tága jsou těžší než hrací tágo a většinou mají také jinou – tvrdší kůži nebo pryskyřici.

buffalo-dominator-jump-break-and-play-double-shaft-pool-cue-a1860-800x800     31568-5

Špice tága by měla být vždy z tvrdého javorového dřeva – Canadian Hard Rock Maple. Průměr kůže a kostice je 12,7 - 13mm. Vždy volte tágo s lepenou kůží, což je naprostá většina dvoudílných tág. Šroubovací kůže Vám nezajistí kvalitní hru.

Rukojeť tága je nejčastěji pokryta Irskou nití – Irish Linen Wrap. Jedná se o pevnou tenkou „nit“, „provázek“ těsně k sobě přitisknutý a namotaný na tágo v části úchopu. Zaručuje tak jistější vedení tága. Některá tága mohou mít rukojeť z kůže nebo syntetických materiálů, také se setkáme s rukojetí hladkou – lakovanou.

 

Tága pro KARAMBOL 

Hraje se na kulečníku bez děr, se třemi, popř. čtyřmi jednobarevnými koulemi.

Tága na karambol mají standartní délku 140 cm, výjimečně mohou být o cca 1 - 2 cm delší či kratší.   

Váha tága se pohybuje mezi 470 – 540 gramy. Pro technické disciplíny (kádr) volíme lehčí tága do 500 gramů, pro hru trojband (3-cushion) se používají tága 500 – 540 gramů. Kvalitní značková tága mají ve spodní části speciální vyvažovací šroub, kterým lze váhu upravit. S váhou tága se pojí průměr kostice a kůže. Lehčí tága do 500 gr mají průměr 11 – 11,5 mm, těžší tága 11,7 -  12mm.

Značka tága – pokud jste začátečník a kupujete si první tágo, je v podstatě jedno, jakou značku tága zvolíte. Vše bude lepší než erární tága, která se půjčují v hernách. Jakmile budete mít svoje vlastní tágo, zlepší se Vaše hra. Zvyknete si na jeho váhu, pružnost, vibrace..  Pokud s kulečníkem budete pokračovat, brzy se zlepšíte a pořídíte si nové tágo, přesně odpovídající Vašim potřebám.

Vaše nové tágo bude rozkládací – tzn uprostřed tága je závit, který tágo rozděluje na špici a zadní část – spodek. Závit u karambolových tág je většinou dřevěný, u profesionálních tág může být kombinace kovu a dřeva, popř. jen kov. U začátečníků typ závitu nehraje roli.

carom

 

Špice tága by měla být vždy z tvrdého javorového dřeva – Canadian Hard Rock Maple. Průměr kůže a kostice je 11 – 12mm. U dražších modelů se používají špičky skládané , lepené z vícero trojúhelníkových dílů , špičky tím získávají lepší hrací vlastnosti , minimální deflexi , tím se líp trefují koule na větší vzdálenost a jsou především vhodné pro disciplínu trojband .  .

Rukojeť tága je nejčastěji hladká, doporučujeme použití návleku na rukojeť, pro jistější držení tága.

 

Tága pro SNOOKER

Hraje se na velkém stole s dírami, s 22 jednobarevnými koulemi (15 červených, 7 v různých barvách).

Tága na snooker mají většinou délku 147 cm, výjimečně mohou být o cca 1 - 2 cm delší či kratší.  

Snookerová tága jsou vyrobena z jasanového dřeva. Charakteristickým znakem je pro ně zkosení na spodku tága a velmi úzká špice s mosaznou kosticí. Její průměr bývá 9-10 mm. Mají vždy kovový závit, který tágo rozděluje buď v jeho polovině nebo čtvrtině.

1206-peradon-stafford-xtra

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz