Co je to kulečník a proč ?

Kulečník  , český překlad  slov  billard nebo billiard  je jedna z nejstarších a nejrozšířenějších volnočasových aktivit na světě .

Samotná hra se hraje už tak dlouho , že nejsme schopni  určit kdy přesně vznikla. První zmínky se objevily ve 12. století ,kdy se  hrál  na travnatých plochách , připomínal spíše  kroket . Na konci 13.století se hra přeměnila z venkovní verze na trávě do vnitřní na stole , jehož povrch byl také zelený , dále  zůstalo i ohraničení hrací plochy a tak vznikly mantinely na kulečníku . Do koulí se šťouchalo dřevěnými tyčemi , dnešními tágy . V roce 1470 , kdy si francouzský král Ludvík XI pořídil kulečník , došlo k nebývalému rozšíření   této hry a tím i zároveň  k vytvoření  nových variant her.  Dodnes zůstaly základní pravidla stejné –  hraje se na obdélníkovém stole , kde mohou a nemusí být otvory na koule , do kterých šťoucháme tágy a snažíme se je buď do otvorů dostat , nebo v případě kulečníků bez děr jde o co nejvíce dotyků koulí navzájem.

Na pěkný rozhovor o kulečníku a nejen o něm se můžete PODÍVAT ZDE ...

 iVysílání

Vytvořil Shoptet | Design Tomáš Hlad a techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení